Бажаний захист проти небажаної вагітності

Юність – прекрасна пора життя. Разом з вашим тілом змінюються ваші мрії і погляди. Все частіше ви кажете: «Тільки я вибираю як мені жити».

Ваші друзі чи знайомі починають пропонувати вам приємно провести час, спробувавши спиртне, «травку» чи відповідні пігулки. До того ж вам починають пропонувати сексуальні контакти. Більшість з них для вас небажані. Перед вами постає вибір: опинитися в ізоляції, втратити друзів, знайомих, свій авторитет чи погодитися. Іноді вам складно в подібних ситуаціях сказати твердо: «Ні».

Відмова від такої «привабливої» пропозиції демонструє вашу зрілість і твердість характеру, адже тільки ви відповідаєте за власне здоров’я і майбутнє.

Сучасні контрацептивні засоби дозволяють бути захищеними від захворювань і небажаної вагітності.

Вагітність – це неповторний, ні з чим незрівнянний, проте відповідальний період в житті кожної жінки. Проте не завжди ми готові відважитися на такий серйозний крок, оскільки буваємо емоційно «незрілими», а інколи до утримання від вагітності спонукає й наш фізичний стан. До того ж на сьогоднішній день вагітність – це свого роду «розкіш», що вимагає відповідного матеріального забезпечення, яким у наш час далеко не кожна молода пара може похвалитися. Аборт вважають «аварією» для організму жінки. Це, як відомо, дуже серйозна процедура, яка при невдалому перебігу може залишити «темну» пляму на все життя. Штучне переривання вагітності може стати причиною безпліддя, оскільки нерідко ускладнюється запальними процесами внутрішніх органів, а інколи й кровотечею, яку можна зупинити лише ціною видалення матки. Крім того, це ні з чим непорівнюваний гормональний зрив, після якого в жінок виникають гормональні зміни і, як результат, порушується менструальний цикл або обмін речовин. От і забирає у багатьох жінок думка про небажану вагітність радість любові, що спонукає їх до пошуку методу, який би захищав їх на всі «сто».

Скажіть «Ні» небажаній вагітності. Який засіб найбезпечніший?

Відомі різні методи, такі, наприклад, як перерваний статевий акт,  температурний метод (який так часто використовує молодь), місцеві сперміциди, презервативи, внутрішньо-маткові засоби (спіралі). Проте всі ці методи мають ряд вагомих недоліків. Для прикладу, перерваний статевий акт не завжди спрацьовує, тому що певна кількість сперматозоїдів може попадати в статеві шляхи жінки ще на початку акту, що і призводить до відповідного результату. Крім того, не всім вдається вчасно зупинитися.

Температурний метод потребує замірювання базальної температури кожного ранку. Однак температура може підвищуватися не лише за рахунок овуляції, що відбулася, але й при дії інших факторів. Інколи овуляція може відбутися передчасно або затриматися внаслідок стресу, перевтоми, сильних емоцій. До того ж застосування цього методу потребує утримання від інтимної близькості в певні дні.

Сперміциди ж потрібно вводити всередину. Вони починають та завершують свою дію тільки у відповідний час, а відраховувати хвилини, зрозуміло, ніхто не буде. Деякі з них можуть викликати подразнення, а інколи й алергічну реакцію.

Презерватив також не є найнадійнішим засобом проти небажаної вагітності, але він захищає від венеричних хвороб, що передаються статевим шляхом (і в цьому його значна перевага над іншими засобами). Проте не слід забувати, що він може зіскочити чи порватися в найпікантніший момент. І ще один фактор – чутливість: навіть найтонша гума – це все таки є гума.

Такий метод контрацепції як спіралі підходить лише жінкам, які вже мають дітей. Крім того, вони підвищують ризик виникнення запалення внутрішніх органів.

Плюси пероральних контрацептивів.

Чи відомо вам, що у всьому світі більше ста мільйонів жінок надають перевагу саме протизаплідним пігулкам? У середньому в розвинутих країнах це кожна четверта жінка, а в Голландії, Бельгії, Великобританії – кожна третя. В Україні такі контрацептиви приймає лише одна з п’ятдесяти, хоча цей метод найбільш ефективний і надійний. Принцип дії протизаплідних пігулок полягає у тому, що вони перешкоджають дозріванню готової до запліднення яйцеклітини, який перешкоджає проникненню сперматозоїдів всередину матки, впливаючи на слизову оболонку матки таким чином, що вона стає нездатною прийняти запліднену яйцеклітину. Крім того, вони мають лікувальний та профілактичний ефект. Виявляється, що у жінок, які їх вживають, ризик захворювання на рак яєчників та матки в 2 – 2,5 рази нижчий, значно рідше зустрічаються запальні процеси, позаматкова вагітність, кіста яєчників, мастопатія.

Протизаплідні пігулки широко використовуються для лікування порушення менструального циклу; при їх вживанні менструації стають регулярними, майже безболісними, не такими сильними та інтенсивними. У багатьох жінок припиняється біль у грудях та животі, який, зазвичай, турбує перед менструацією. Приймання деяких контрацептивів покращує стан шкіри. А такий контрацептив, як «Діане», застосовують для лікування вугрів і надмірного росту волосся на тілі у жінок.

Пігулки також можна застосовувати в тих випадках, коли жінка задумується про захист від небажаної вагітності вже після статевого акту, чи в особливих «аварійних» ситуаціях (наприклад, після згвалтування). Для таких випадків створені ліки з дуже великою дозою гормонів. Сучасні протизаплідні пігулки – це вже не препарати 60-х років: у них міститься значно менша доза гормонів, лише та, яка потрібна для запобігання вагітності (окрім, звичайно, «аварійних», але не кожного ж дня нам їх приймати). Тому можна не хвилюватися, що ви розтовстієте (якщо, звичайно, на час їх приймання не почнете зловживати тістечками) чи у вас з’явиться волосся на обличчі при їх вживанні. Лише деякі жінки можуть помітити збільшення ваги на один чи два кілограми. Це пояснюється тим, що протягом першого місяця організм адаптується до нового препарату, і затримує більше води. Але не слід цьому надавати значення, бо вода – це не жирові клітини, а через 2 – 3 місяці організм звикне і все стане на свої місця. Ці препарати підходять як дівчатам, які тільки починають використовувати контрацепцію, так і жінкам старшого віку. На початкових стадіях вживання пігулок може виникати біль чи затвердіння грудей. Але це нормально. І ще одне – необхідно приймати препарат щоденно. У щоденній метушні ми можемо забути прийняти ліки, і тоді цикл буде перерваним. Тому варто визначити конкретний час і дотримуватися його.

Гормональні засоби контрацепції не варто вибирати самостійно чи за порадою подруги. Призначати їх повинен лікар після гінекологічного і загального обстеження.

Памятайте, кожна людина має право вибору. Ви маєте право сказати «Ні» на будь-яку сумнівну пропозицію.

МІСЬКА СТУДЕНТСЬКА ЛІКАРНЯ

Студентська лікарня функціонує з 1922 року.

Студентська лікарня сьогодні є сучасною багатопрофільною лікувально-профілактичною установою, що надає медичну допомогу студентам 24 Державних вищих навчальних закладів III–IV рівня акредитації, денної форми навчання, на 3-х рівнях

Реєстратура: тел. 706-15-14, 725-51-78, studhosp@ukr.net