Всесвітній день без тютюну

В останній день травня ВООЗ проводить Всесвітній день без тютюну, який вже став традиційним. Його у 1988 році запровадила Всесвітня асамблея охорони здоров’я з метою об’єднання прогресивного людства для боротьби з тютюновою епідемією, що полонила багато країн нашої планети. У цей день медики проводять різні заходи щодо сприяння дотриманню Рамкової конвенції ВООЗ у боротьбі проти тютюну на політичному, державному та громадському рівнях.

Приголомшливий факт (за даними ВООЗ та МОЗ України): якщо молодь віком 12 17 років палить, то ймовірність вживання ними героїну у 12 разів, а кокаїну у 51 раз вища, ніж у тих, хто не палить. А якщо молодь 12 17-літнього віку випалює більше пачки цигарок, то ймовірність вживання ними героїну вища у 51 раз, а кокаїну у 106 разів. При цьому молодь, яка ніколи не палила, майже ніколи не вживає героїн або кокаїн.

За даними ВООЗ  на сьогоднішній день у світі нараховується понад 1 млрд курців, серед них майже 200 млн жінок.

З кожним роком стає все більш принциповим протистояння між медиками і некурящою частиною суспільства, з одного боку, і курцями, а разом з ними і виробниками тютюнових виробів з іншого. Адже надто трагічними є наслідки цієї епідемії, соціальні та економічні втрати людства просто катастрофічні.

Тютюн є четвертим за значущістю чинником, що спричиняє зростання захворюваності в усьому світі. Витрати, пов’язані з тютюнопалінням, завдають нищівного удару економіці. Крім величезних витрат громадської охорони здоров’я на лікування хвороб, викликаних палінням, тютюн забирає у людей найпродуктивніший період їхнього життя (45 54 роки), позбавляючи родину годувальника, а державу здорової робочої сили. До того ж курці протягом свого життя хворіють значно більше, ніж люди, які ведуть здоровий спосіб життя.

Тютюн є другою за значущістю причиною смертності у світі. Сьогодні кожна десята доросла людина на нашій планеті помирає саме від паління (майже 5 млн летальних випадків на рік). При збереженні подібних тенденцій у найближчі 10 років тютюнопаління буде щорічно приводити до 10 млн передчасних смертей. Половина сьогоднішніх курців (650 млн осіб), зрештою, загинуть саме від тютюну.

Щороку Всесвітній день без тютюну має нову тематику. У 2007 р. це було «Навколишнє середовище, вільне від тютюнового диму», у 2008 «Молодь без тютюну», в 2009 «Показати правду. Попередження про шкоду тютюну для здоров’я», в 2010 «Гендерний фактор і тютюн: особлива увага маркетингу для жінок», тобто проблеми жіночого паління. І необхідно зазначити, що вони набагато глобальніші, серйозніші, гостріші, ніж проблеми споживання тютюну в цілому. В 2011 р. – «Рамкова конвенція ВООЗ з боротьби проти тютюну», в 2012 р. «Втручання тютюнової промисловості».

Тема Всесвітнього дня без тютюну 2013 року – «Заборона на рекламу, стимулювання продажу й спонсорство тютюнових компаній».

Україна вже ввела повну заборону на рекламу цигарок у вересні 2012 року. На місце реклами смерті повинна прийти соціальна реклама, привертаючи увагу суспільства до проблеми тютюнопаління. Тематикою повинна стати: підтримка законодавства, направленого на захист населення від негативного впливу тютюнового диму; інформування громадян про місця, вільні від тютюнового диму; привернення уваги різних верств суспільства до проблеми паління, у тому числі пасивного; пропаганда відмови від паління і популяризація здорового способу життя людини, яка не палить.

Останнім часом у світі спостерігається зростання кількості жінок, які палять. Результати досліджень, проведених у США, показали, що палять не менше третини всіх жінок, а кожна четверта вагітна не кидає сигарету навіть у цей відповідальний період. Не кращою, а то й набагато сумнішою є ситуація і в інших країнах, у тому числі й Україні. Незважаючи на застереження медиків, багато майбутніх матерів не замислюються над тим, що від їх шкідливих звичок залежить рівень здоров’я наступного покоління.

Широке інформування суспільства про шкідливий і згубний вплив тютюну на здоров’я курця та оточуючих його людей здатне позитивно вплинути на самосвідомість безлічі курців. Завдяки хорошій обізнаності населення про шкоду паління для здоров’я та доступних методах позбавлення від цієї шкідливої звички багато громадян прагнуть позбутися згубної нікотинової залежності.

Деякі люди не усвідомлюють всієї тяжкості наслідків від вживання тютюну для свого здоров’я і здоров’я своїх дітей. У більшості випадків це є результатом відсутності переконливої інформації з даної теми, а також наслідком  інформаційної протидії з боку тютюнових компаній. У зв’язку з цим ВООЗ та ряд міжнародних громадських і медичних організацій  пропонують урядам країн, що приєднуються до цієї боротьби, захищати політику своєї суспільної охорони здоров’я від будь-яких інтересів тютюнової промисловості, прийняття податкових і цінових заходів зі зменшення попиту на тютюнові вироби, законодавчий захист своїх співгромадян від впливу тютюнового диму. Крім того, пропонуються прямі державні регуляторні дії з контролю над складом тютюнових виробів і їх публічного оприлюднення. Заходи з регулювання маркування та упаковки тютюнових виробів з метою попередження людей про небезпеку цієї шкідливої звички. Заборона стимулювання продажів і реклами, а також можливості спонсорства тютюнових компаній. Повсюдне надання кваліфікованої допомоги тим, хто вирішив позбутися цієї шкідливої звички.

Сьогодні відомо багато ефективних методів лікування тютюнозалежності, а також засобів, які замінюють нікотин. При бажанні можна знайти можливість назавжди залишити сигарету. Доброю новиною є те, що людина одержує суттєві шанси поліпшити здоров’я, кинувши палити в будь-якому віці. Молоді люди віком 30 35 років, які кинуть палити сьогодні, житимуть так само довго, як і ті, що ніколи не палили.

Кожен, хто палить, може кинути цю згубну звичку. Адже людина – істота розумна і сильна. І вона сильніша за сигарету!

МІСЬКА СТУДЕНТСЬКА ЛІКАРНЯ

Студентська лікарня функціонує з 1922 року.

Студентська лікарня сьогодні є сучасною багатопрофільною лікувально-профілактичною установою, що надає медичну допомогу студентам 24 Державних вищих навчальних закладів III–IV рівня акредитації, денної форми навчання, на 3-х рівнях

Реєстратура: тел. 706-15-14, 725-51-78, studhosp@ukr.net