Всесвітній день здоров’я

Міжнародний день, спрямований на залучення широкої громадської уваги до цих проблем і питань, – Всесвітній день здоров’я відзначається щорічно 7 квітня. За даними проекту DilovaMova.com це свято стало традиційним з середини минулого століття.

Дата святкування Всесвітнього дня здоров’я приурочена до дня створення Всесвітньої організації охорони здоров’я, відомої нам під абревіатурою ВООЗ, а точніше дня прийняття статуту цієї організації. Статут ВООЗ було прийнято саме 7 квітня 1948 року, тоді ж, на першій сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я і виникла ідея проводити це міжнародне свято. До 1950 року цей день відзначався 22 липня, в день, коли сталася масштабна ратифікація запропонованого Статуту ВООЗ, потім Всесвітній день здоров’я закріпився за нинішньою датою.

Традиції святкування цієї дати нерозривно пов’язані з діяльністю всієї системи охорони здоров’я. Працівники клінік, лікарень і госпіталів, ті хто так чи інакше з обов’язку професії і служби надає медико-санітарну допомогу всім, хто її потребує, найкраще розуміють цінність здоров’я. Профілактика та увага до власного здоров’я є основною метою акцій та заходів, проведених медиками в цей день. Численні інформаційні матеріали, брошури та буклети, семінари, виступи фахівців і навіть концерти в простій і доступній формі пояснюють нам вагомість цієї надважливої ініціативи.

У нашій суспільній свідомості є одна дуже проста думка, безпосередньо пов’язана з питаннями здоров’я і проблемами його відсутності. «Буде здоров’я – решта все додасться», – так звучить це багатовікове спостереження. І дійсно, наявність або відсутність у людини цього найціннішого стану докорінно визначає її повсякденне життя, соціальне і суспільне оточення. Здоров’я – це справжнє багатство, наявність якого ми з вами інколи ігноруємо. Здорові люди рідко замислюються про те, як правильно і розумно влаштувати свій побут і життєдіяльність, щоб їхнє здоров’я залишалося міцним і надійним на тривалу перспективу. Наше власне здоров’я дуже легко втратити. Люди, що страждають тими чи іншими, особливо хронічними, захворюваннями, на практиці кожен день стикаються з безліччю проблем, які відволікають їх від повноцінного життя.

Сучасні умови життя ставлять підвищені вимоги до здоров’я та  інтелектуальних можливостей молоді, особливо студентів. Майбутні фахівці повинні бути здоровими, фізично витривалими, працездатними, володіти високою професійною кваліфікацією.

Студенти належать до особливої групи населення, певної вікової категорії  (від 17 до 27 років), що знаходиться у специфічних умовах праці та життя. Фізичний розвиток студентів молодшого віку ще повністю не завершено, багато студентів живуть у гуртожитках далеко від сім’ї, що змушує їх перебудовувати життєвий устрій (в основному це студенти з сільської місцевості або з інших міст). Проводячи значну частину часу в університеті, на практиці і вдома, їх робочий день збільшується до 12 годин, відповідно зменшується тривалість сну. Екзаменаційна сесія – це особливий період навчання студентів, що супроводжується великими психічними навантаженнями і стресовими станами. Тому, щоб успішно зберігати своє здоров’я, необхідно чітко дотримуватися режиму праці та відпочинку, правил раціонального харчування та особистої гігієни, підтримувати хорошу фізичну форму, попереджаючи розвиток захворювань.

Праця студентів включає різні види діяльності: розумову діяльність, роботу з апаратурою в лабораторії, виробничу практику тощо. У процесі роботи відбувається зміна фізіологічного стану організму. Щоб уникнути перевтоми потрібно дотримуватися режиму дня. Правильно організований режим дня створює бадьорий настрій, інтерес до навчальної та творчої діяльності, сприяє набуттю великої кількості необхідних знань при мінімальних затратах сил.

Багато студентів вважають, що малоактивний спосіб життя ніяк не позначається на здоров’ї. Однак це не так, сидячий спосіб підсилює  гіподинамію. Це призводить до виникнення захворювань опорно-рухового  апарату (сколіозу, м’язової дистрофії, згладженого лордозу, попереково-крижового радикуліту, остеохондрозу тощо). Неправильна постава (осанка) призводить до утруднення роботи легенів, серця, шлунково-кишкового тракту; зменшення життєвої ємкості легень (ЖЄЛ); зниження обміну речовин; появи головного болю та підвищення стомлюваності.

Тому необхідно постійно займатися фізичними вправами.  Систематичне щоденне фізичне навантаження тренує м’язи, судини, нервову систему, дає їм постійний заряд бадьорості, активності, підвищує захисні сили організму і його працездатність. Якщо ви відчули, що у вас починають з’являтися зміни в опорно-руховому апараті, то потрібно відвідати заняття лікувальної фізкультури. Лікувальна фізична культура (ЛФК) включає: лікувальну гімнастику, вправи у воді, масаж, корекцію осанки та елементи спорту. ЛФК проводять у формі групових занять, індивідуальних процедур, а також індивідуальних завдань, виконуваних студентами самостійно. Заняття фізкультурою і спортом повинні стати супутником кожної людини. Тренований організм в 2 – 3 рази менше піддається захворюванням. Важливо проводити загартовуючі заходи, які підвищують діяльність всіх органів і систем. Для загартовування зазвичай використовують природні чинники: сонце, повітря і воду. Одним з надійних способів профілактики застуд є ходьба босоніж. Ефективна процедура місцевого загартовування – полоскання горла холодною водою. Полоскання можна робити вранці і ввечері під час вмивання, знижуючи температуру на один градус щотижня.

Здоров’я починається з дому. Домашній затишок позитивно впливає на здоров’я людини, її емоційний стан і працездатність. Багато студентів живуть у гуртожитках, тому питання здорового побуту, чистоти житла, особистої гігієни набувають в цих умовах особливо важливого значення.

Величезне значення в житті людини має чисте повітря. Всі знають, як погіршується самопочуття, коли довго перебуваєш у погано провітрюваному приміщенні. Нічого дивного в цьому немає: видихається в 100 разів більше вуглекислоти, ніж вдихається. Крім того, в повітрі присутні продукти розкладання поту і шкірного сала, пил та водяна пара. Вологе повітря навіть при нормальній температурі порушує нормальний теплообмін, призводить до простудних захворювань: катари верхніх дихальних шляхів, ангіна, ревматизм і невралгія частіше з’являються у тих, хто перебуває в сирих  приміщеннях. Великої шкоди здоров’ю може завдати пил, що проникає з вулиці та утворюється в самій кімнаті. Це велике навантаження для бронхів, адже людина починає дихати більш поверхнево, часто затримуючи подих. Від цього знижується споживання кисню, виникає кисневий голод тканин та органів, а також з’являються головний біль, сонливість, болі в серці, настає втома. Через забруднене повітря поширюються повітряно-крапельні інфекції: грип, поліомієліт та кір, можуть також потрапити яйця гельмінтів.

Тому прибирати приміщення необхідно щодня, підтримувати в кімнаті оптимальну температуру, один раз на тиждень робити генеральне прибирання.

Особиста гігієна – найважливіший засіб активного ставлення людини до свого здоров’я. Чистота – перше правило особистої гігієни. У цьому  відношенні особливу увагу необхідно приділяти шкірі, яка найбільше  піддається впливу зовнішнього середовища.

Всі ви чули про раціональне харчування, а що це таке?

Раціональне харчування – це таке харчування, при якому організм отримує адекватну кількість кожної з різних поживних речовин, необхідних йому для виконання своїх функцій, відновлення тканин і росту. Раціональне харчування будується на принципах досягнення енергетичного балансу, встановлення правильного співвідношення між білками, жирами і вуглеводами. Для нормальної роботи центральної нервової системи величезне значення має білок. Потреба у білку в молодому віці дорівнює 100 гр в день, білок тваринного походження повинен становити 60%; у жирі в молодому віці – 110 гр, причому 30% його має бути рослинного походження; у вуглеводах – 400 гр на добу. Жири та вуглеводи – головний енергетичний матеріал організму. Вживайте сири, м’ясо, рибу та молочні продукти, систематично використовуйте рослинне масло.

Ми бажаємо всім надійного зберігання свого здоров’я. Усім хворим – якнайшвидшого одужання. Медикам – хорошої матеріально-технічної бази. А всім нам – бути здоровими і життєрадісними!

Ставтеся уважно і дбайливо до свого здоровя, адже – це основа вашого добробуту, успіху і щастя!

МІСЬКА СТУДЕНТСЬКА ЛІКАРНЯ

Студентська лікарня функціонує з 1922 року.

Студентська лікарня сьогодні є сучасною багатопрофільною лікувально-профілактичною установою, що надає медичну допомогу студентам 24 Державних вищих навчальних закладів III–IV рівня акредитації, денної форми навчання, на 3-х рівнях

Реєстратура: тел. 706-15-14, 725-51-78, studhosp@ukr.net