Грип у Харкові: паніка чи епідемія?

У Харківську область та м. Харків повернувся каліфорнійський грип, але медики закликають не хвилюватися. Традиційне зимове підвищення рівня захворюваності викликало серйозну паніку серед харківян, адже вперше за довгі роки медики заговорили про каліфорнійський, або так званий «свинячий» грип. Цей вірус вже вирував у нашому регіоні в листопаді 2009 року, тоді від нього померли 12 інфікованих містян.

Департамент охорони здоров’я Харківської обласної державної адміністрації повідомляє, що вірус типу A/H1N1 вже підтвердили у 85 хворих в Харківській області, 25 з яких перебувають у реанімації обласної інфекційної лікарні з середнім і важким перебігом хвороби. Крім того, ускладнення після «свинячого» грипу забрало життя восьми жителів регіону, половина з яких – харків’яни.

За показником захворюваності на грип Харків знаходиться в четвірці міст країни, в яких ситуація найгірша, однак вона знаходиться в межах сезонної норми. Хоч в місті і спостерігається зростання захворюваності, але  пік ще не настав – на сьогодні в Харкові зафіксовано 10,5 випадків на 10 000  чоловік, а епідпоріг становить 27,5 випадків хворих на 10 тисяч населення. У цілому аналогічна ситуація і по області. Тому говорити про епідемію грипу в області або у місті немає підстав, але медики готові зустріти її у всеозброєнні.

У Харківській обласній державній адміністрації затвердили заходи, як повинні діяти медики у разі виникнення захворювань на грип або ГРВІ. Крім того, через збільшення кількості викликів швидкої допомоги на чергування додатково виходить ще 20 бригад, що дозволило зменшити навантаження.

Однак медики закликають харків’ян не займатися самолікуванням і викликати лікаря при виникненні перших же симптомів грипу: температури вище 38°С, кашлю, нежиті, болю в горлі, утрудненого дихання та болю в м’язах і суглобах. Також медики попереджають, що особливо вразливі люди: старше 60 років, вагітні жінки, пацієнти із захворюваннями серцево-судинної та дихальної систем і хворі на цукровий діабет.

Практикуючі лікарі кажуть, що на одного лікаря зараз припадає до 40 викликів на день. Проте медики запевняють, що паніка навколо грипу A/H1N1 зовсім недоречна. Ми бачимо, як навколо хворіють наші родичі, знайомі, але в цій ситуації потрібно не паніку розводити, а усвідомлювати, що потрібно робити, щоб не заразитися, і де можна зробити щеплення, якщо людина входить до групи ризику.

Медики нагадують: щоб знизити ризик зараження грипом чи ГРВІ, слід зробити щеплення – наявні вакцини захищають від усіх актуальних цьогоріч типів вірусу грипу. Також лікарі радять частіше мити руки, уникати багатолюдних місць, провітрювати приміщення, надягати маску при контакті з хворим і, по можливості, ізолювати його. У разі перших симптомів слід відразу ж звернутися до лікаря, адже у всіх випадках смерті харків’ян через «свинячий» грип причиною стало зволікання хворих і, як наслідок, несвоєчасне надання відповідної допомоги.

Симптоми «свинячого» грипу на перших стадіях хвороби фактично не відрізняються від симптомів ГРВІ і звичайного грипу. Це – висока температура, головний біль, ломота в тілі, слабкість. Також може бути діарея, нудота і болі в животі. Трохи пізніше з’являються кашель і нежить. Також можуть бути не характерні для інших типів грипу блювання і запалення очей. Інкубаційний період вірусу – від 2 до 4 днів.

Насправді «свинячий» грип лікується досить легко. Так, при своєчасному зверненні до лікарів хвороба залишиться в минулому через 5 – 7 днів. Вся справа в тому, що з вірусом можна ефективно боротися в перші 48 годин, і якщо лікар встиг і прописав потрібні препарати, хвороба не викличе ускладнень і пройде досить легко. Саме з цієї причини медики наполегливо рекомендують не займатися самолікуванням і не сподіватися на народні засоби у питанні «свинячого» грипу.

Слід також пам’ятати, що людина, яка хворіє на «свинячий» грип, є заразною, тому при перших симптомах хвороби потрібно залишатися вдома, викликати лікаря і починати лікування. Крім того, що невиконання цього правила загрожує ускладненнями самому хворому, він заразить все своє оточення.

Будьте особливо обережними. Бережіть своє здоров’я та здоров’я оточуючих вас людей!

МІСЬКА СТУДЕНТСЬКА ЛІКАРНЯ

Студентська лікарня функціонує з 1922 року.

Студентська лікарня сьогодні є сучасною багатопрофільною лікувально-профілактичною установою, що надає медичну допомогу студентам 24 Державних вищих навчальних закладів III–IV рівня акредитації, денної форми навчання, на 3-х рівнях

Реєстратура: тел. 706-15-14, 725-51-78, studhosp@ukr.net