Загроза сказу від домашніх улюбленців

Ще півстоліття тому в Україні щороку реєстрували понад 150 випадків сказу та завдяки вакцинації ця смертельна хвороба почала відступати. Наприкінці 90-х років відзначалися лише поодинокі випадки. Останнім часом вірус сказу знову змусив згадати про нього. Не оминула ця небезпечна хвороба й м. Харків.

Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області повідомляє, що згідно з експертизою №001366 п.м./16 від 11.08.2016  р. Харківського філіалу Державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи було встановлено позитивний результат на сказ домашнього кота в Холодногірському р-ні м. Харкова по вул. П. Болбочана, 77.

Зі слів власника, кіт з п’ятого до восьмого серпня був відсутній, повернувся восьмого серпня з укушеними ранами шкірного покрову, був знижений апетит, відмови від води не спостерігалося, ознак агресивності не проявляв. Дев’ятого серпня при спробі надати допомогу кіт наніс укуси та подряпини верхніх кінцівок власникам. Цієї ж ночі кіт загинув.

Десятого серпня його власник звернувся по допомогу до травмпункту КЗ «Харківська міська лікарня №3» щодо перебування у контакті із загиблим котом та нанесеними ушкодженнями. Після огляду в дільниці ветеринарної медицини труп кота був направлений для дослідження до Харківського філіалу Державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи. Одинадцятого серпня було отримано позитивний результат захворювання кота на сказ і господарям призначили профілактичне лікування, на щастя, не виявивши у них ознак сказу.

Тож згідно з наказом в.о. начальника управління Держпродспоживслужби в м. Харкові був оголошений карантин на території Холодногірського р-ну. Його дія обмежена вул. Волонтерською, Терехівською, Афанасієвською і пров. Сурикова та Чередниченківським. Там з одинадцятого серпня стартувала вакцинація домашніх тварин проти сказу.

Фахівці радять: вигулювати у карантинній зоні тварин тільки на повідку, обмежити їхній контакт з іншими тваринами та зробити їм щеплення. Місцева ветеринарна поліклініка здійснює подворові обходи та пропонує провести цю процедуру. Про сказ також попереджені міські лікарі.

Нагадаю, сказ – це смертельна хвороба, що передається людині від хворої тварини при укусах, потраплянні слини на пошкоджену шкіру або слизову оболонку. Основні симптоми у тварин такі: світлобоязнь, водобоязнь, рясне виділення слини, зміни в поведінці – надмірна ласка або агресія тощо.

Як уберегтися від цього лиха?

Хворіють на сказ теплокровні тварини й люди, але поширене це захворювання, головним чином, серед собак, кішок, кажанів, вовків і лисиць. Постійним природним джерелом сказу в природі є дикі й бродячі тварини.

Викликається сказ найдрібнішим мікроорганізмом – фільтруючими вірусами. Прихований період хвороби – від 20 до 60 днів. Вірус сказу накопичується в головному і спинному мозку, а також в слинних залозах хворих тварин. З організму хворого вірус виділяється разом зі слиною. Тому зараження відбувається через укуси, подряпини, садна й навіть при попаданні слини на неушкоджену шкіру людини. Сказом можна заразитися також і при зіткненні з якимось предметом або одягом, забрудненими слиною скаженої тварини.

Серед хворих тварин 58% складають лисиці. Інфікованість їх популяції вірусом сказу, за даними діагностичного зондування, – 16%.

Ознаки сказу у тварин дуже різноманітні. Яскраво виражені симптоми сказу – слинотеча, паралічі, водобоязнь – іноді можуть бути відсутніми. Відомі випадки, коли скажені собаки п’ють воду, легко перепливають водойми, поводяться не агресивно і тому не насторожують своїм виглядом населення. У всіх випадках укусів, подряпин або ослинення, завданих дикими невідомими й домашніми тваринами, необхідно негайно звертатися до медичних установ.

На сьогодні медицина має в своєму розпорядженні потужний засіб профілактики сказу – це специфічна антирабічна вакцина, що надійно захищає людину від розвитку захворювання. Ефективність цих препаратів безпосередньо залежить від строків звернення за медичною допомогою. Тому дуже важливо своєчасно розпочати й провести курс профілактичних щеплень.

Щоб ваша тварина не заразилися сказом, їй необхідно щорічно проводити профілактичні щеплення. У разі укусу необхідно промити рану милом, обробити йодом і негайно звернутися за медичною допомогою в поліклініку або спеціалізовані травмпункти, а тварин доставити у ветеринарну лікарню для спостереження.

За даними Харківського міського центру здоров’я у Харкові діють шість спеціалізованих травматологічних пунктів для надання допомоги при укусах тварин з метою профілактики сказу. У районах області допомогу нададуть на станціях швидкої допомоги або в інфекційних відділеннях ЦРЛ.

За інформацією центру здоров’я, кількість звернень населення за антирабічною допомогою в Харківській області залишається постійно високою і становить 5 – 6 тис. осіб на рік. Кожний десятий з них отримує щеплення проти сказу.

Хвороба людей головним чином пов’язана з пізнім зверненням укушених людей за медичною допомогою, а також з порушенням режиму під час проходження курсу щеплень чи незавершеністю курсу їх прийому. Більшість людей, що захворіли після контакту з хворою твариною, не зверталися до лікарні або інших медичних установ.

Отже, при укусі тварин, які навіть виглядають здоровими, краще перестрахуватися й обов’язково звернутися до медичного закладу.

Недооцінка загрози може вартувати життя!

МІСЬКА СТУДЕНТСЬКА ЛІКАРНЯ

Студентська лікарня функціонує з 1922 року.

Студентська лікарня сьогодні є сучасною багатопрофільною лікувально-профілактичною установою, що надає медичну допомогу студентам 24 Державних вищих навчальних закладів III–IV рівня акредитації, денної форми навчання, на 3-х рівнях

Реєстратура: тел. 706-15-14, 725-51-78, studhosp@ukr.net