Знати, щоб жити

ВІЛ-інфекція, внаслідок якої розвивається синдром набутого імунодефіциту (СНІД), за масштабами завданого збитку людству, за кількістю понесених жертв прирівнюється до двох світових війн разом узятих. В світі ВІЛ-інфіковано 65 млн. чоловік, померло близько 25 млн. Щодня ВІЛ-інфекцією заражається 16 тисяч жителів Землі.

В Україні діагноз «ВІЛ-інфекція» офіційно встановлено 68 000 чоловік, але реальна цифра інфікованих громадян України в 5 – 10 разів більше. За даними експертів ВООЗ більше 1 % населення нашої країни заражені ВІЛ. Смертність від СНІД  серед молодих людей 19– 29 років стоїть на першому місці серед інших причин. Сумний факт: 90 % людей, що живуть з ВІЛ, не знають про те, що вони ВІЛ-позитивні. Перебіг хвороби багатоликий. Перші ознаки захворювання виявляються через 10 – 15 років і протікають під маскою ОРЗ, фарингіту, синуситу, бронхіту, тонзиліту, розладів шлунково-кишкового тракту, герпес-вірусної інфекції, дерматиту. Людина, в крові якої з’явився ВІЛ, стає заразливою на все життя, в якій би стадії не знаходилася хвороба.

Основним шляхом передачі ВІЛ-інфекції в Україні залишається парентеральний – через забруднені кров’ю хворих шприци і голки при введенні внутрішньовенних наркотиків (65 %). За останні роки в 2 – 3 рази зріс статевий шлях передачі інфекції при незахищеному сексі (без презерватива), що спричинило зростання заражених ВІЛ-інфекцією жінок дітородного віку і дітей, народжених від ВІЛ-інфікованих матерів.

Всесвітній день боротьби зі СНІДом, що припадає на 1 грудня, у нашому місті відзначили багатьма масовими та профілактичними заходами. В Україні, яка за темпами розвитку ВІЛ-інфекції далеко обігнала інші європейські країни, на сьогодні налічується біля шестисот тисяч інфікованих. Через страх бути осудженим, належним чином лікується тільки половина хворих. Щоб закликати суспільство виявити толерантність до інфікованих, у місті провели акцію «Харків солідарний». Виявити солідарність з ВІЛ-інфікованими харків’янам запропонували обіймами. Усі, хто погодився обійняти волонтера, взяли червону стрічку – знак толерантного ставлення до хворих. Інформаційні буклети й засоби контрацепції жителі міста розібрали охоче, але в те, що подібними акціями можна вирішити проблему, вірять не всі.

Організатори ж упевнені: проводити подібні заходи необхідно. У місті чотири тисячі ВІЛ-інфікованих, а на обліку лише дві тисячі. Осуд з боку суспільства, дискримінація на роботі та у навчальних закладах приводить до того, що люди бояться говорити про хворобу й звертатися до лікарів. Крім того, багато хто не дотримується елементарних заходів профілактики.

Студенти й старшокласники – основна група ризику. Щоб залучити молодь до здорового способу життя, волонтери провели бесіди в навчальних закладах.

Спілкування з молоддю організатори акції продовжать і надалі, а в майбутньому планують провести фестиваль із залученням відомих музикантів.

Також, у Харкові 1 грудня у Всесвітній день боротьби зі СНІДом  у супермаркеті «Караван» була відкрита виставка плакатів різних країн з  проблематики СНІДу: «Одна проблема – різні погляди», де були представлені 130 плакатів з 10 країн світу. Упродовж трьох днів відвідувачі виставки мали змогу пересвідчитися наскільки різні погляди на цю проблему жителів різних країн. Плакати зібрав Володимир Ігорович Какурин, директор благодійного фонду «Червона стрiчка», проводячи у Харкові протягом трьох років акцію «Анти-СНІД». З тих пір у активіста накопичилося більше півтори тисячі плакатів, які регулярно демонструються на цій виставці.

На запитання, чи впевнені активісти, що цей спосіб – виставляння плакатів – дієвий, вони вважають, що безсумнівно. Хоча б тому, що лише різноманітним донесенням до людини інформації, можна донести до неї важливість проблеми. Мета активістів – регулярно проводити виставку плакатів у різних ВНЗ і школах.

З початку вересня при кафедрі психології університету ім. В.Н. Каразіна діє школа волонтерів. Аудиторія – студенти-психологи та медики. До програми школи включено теоретичні лекції викладачів ВНЗ, практичні семінари фахівців реабілітаційних центрів, зустрічі з ВІЛ-інфікованими людьми й волонтерами інших країн. Мета існування школи: створити основу волонтерського студентського руху в Харкові, щоб у кожному ВНЗ була людина-волонтер, яка б організовувала акції й залучала молодь до волонтерського руху в даному навчальному закладі. Їхня ідея – не лише просвіщати людей, але і побудувати альтернативну модель поводження підлітків і студентів в умовах небезпеки зараження СНІДом  – тобто виховання волонтерів. В ідеалі мета слухачів школи – побудувати модель культури поводження на території ВНЗ.

На сьогоднішній день не створено ліків, здатних вилікувати людину від цієї інфекції, немає вакцини проти зараження СНІДом, тому  основними залишаються питання профілактики ВІЛ-інфекції. Зараз у всьому світі, і в нашій країні також, розширяються можливості доступу до добровільного консультування і тестування. З цією метою в обласній студентській поліклініці (вул. Дарвіна,10; I поверх, кабінет № 2) відкрито і працює кабінет довіри, де у лікаря-фахівця можна одержати  консультацію з будь-яких питань, що стосуються СНІДу, і обстежитися на ВІЛ-інфекцію, у тому числі й анонімно, та провести забір крові.

Кабінет працює:

  • понеділок, вівторок, четвер: з 8-00 до 11-00 год.;
  • середа, п’ятниця: з 8-00 до 10-00 год.

«Знати, щоб жити» – це гасло дуже актуальне серед молоді всього світу. Використовуйте свій шанс, щоб собі та своїм близьким забезпечити щасливе майбутнє.

МІСЬКА СТУДЕНТСЬКА ЛІКАРНЯ

Студентська лікарня функціонує з 1922 року.

Студентська лікарня сьогодні є сучасною багатопрофільною лікувально-профілактичною установою, що надає медичну допомогу студентам 24 Державних вищих навчальних закладів III–IV рівня акредитації, денної форми навчання, на 3-х рівнях

Реєстратура: тел. 706-15-14, 725-51-78, studhosp@ukr.net