Кір в Україні: що робити – найголовніші правила

З початку 2018 року на кір в Україні захворіло більше 2 тисяч осіб, з них 1375 дітей і 709 дорослих. Спалах кору в Україні МОЗ не називають епідемією, однак такі результати вже досягли третини всіх звернень із симптомами у 2017 році.

В січні зафіксували три смертельні випадки – всі в Одеській області. Найбільше хворих на кір зареєстрували в Івано-Франківській області – 463 людини, в Чернівецькій – 333, в Закарпатській – 331, в Одеській – 265. Не виявили спалахів в Чернігівській і Сумській областях. Найменше хворіють на кір в Харківській і Рівненській областях – по одному випадку, в Луганській і Житомирській – по два випадки.

За перші два тижні січня в Україні захворіли одна тисяча двісті вісімдесят п’ять дорослих і дітей. Виконуюча обов’язки міністра охорони здоров’я Уляна Супрун визнала перебої з поставками вакцин в регіони.

Кір – гостре інфекційне вірусне захворювання. Основні симптоми хвороби – висока температура, запалення слизових оболонок порожнини рота і верхніх дихальних шляхів, кон’юнктивіт, плямисто-папульозний висип шкіри і загальна інтоксикація. Morbillivirus – вірус кору – надзвичайно заразний, він швидко передається повітряно-крапельним шляхом. Цей вірус може жити в повітрі і на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишив приміщення. Дев’ять з 10 неімунізованих людей, що контактують з хворим, заражаються.

Найперше, що варто знати – це те, що кір є досить важким інфекційним захворюванням, що супроводжується зміною декількох періодів хвороби, які тривалий час протікають в організмі людини (це не грип, де за три-п’ять днів можна вже одужати) і має ряд важких ускладнень.

Кір є дуже заразним захворювання і найбільш схильними до ризику тяжкого перебігу кору є діти молодше 5 років, дорослі старше 20 років, вагітні жінки та люди з будь-якими імунодефіцитними станами.

Для того, щоб достовірно з’ясувати, чи має людина антитіла проти кору чи ні (він може перенести захворювання на субклінічному рівні і не знати про це) необхідно зробити відповідний аналіз крові (анти measles IgG).

Коли роблять щеплення від кору?

Діти:

  • Вакцинацію від кору роблять один раз в 1 рік і повторно в 6 років. Якщо з різних причин вакцинація не зроблена, її роблять дітям у будь-якому віці, але найкраще – двічі (на перше введення антитіла формуються у 85-93% людей) з інтервалом між щепленнями мінімум 28 днів.
  • Якщо планується міжнародне подорож, особливо в країни з високою поширеністю кору, рекомендується вакцинація, починаючи з шестимісячного віку (з 6 до 11 місяців – одноразово).
  • Також проводиться екстрена вакцинопрофілактика для неімунних дітей протягом перших 3-х діб після контакту з хворим на кір.

Дорослі:

Відповідно для дорослих можна рекомендувати вакцинацію в наступних випадках:

  • Студентам після закінчення школи без підтвердження імунітету проти кору.
  • Людям, які народилися під час або після 1957 року народження, у яких немає докази імунітету (наявність антитіл); їм необхідно зробити хоча б одну дозу вакцини.

Для дорослих застосовуються ті ж вакцини, що і для дітей.

Кому протипоказана вакцинація?

  • Людям із загрозливою життя алергічною реакцією на неоміцин або інший компонент вакцини, яка виникла на первинне введення;
  • Якщо людина хвора на момент вакцинації, її треба відкласти до одужання;
  • Вагітним жінкам; крім того, необхідно уникати вагітності протягом 4 тижнів після вакцинації.

Бережіть себе і своїх близьких!

Головне, при необхідності вчасно звертайтеся до лікаря!

МІСЬКА СТУДЕНТСЬКА ЛІКАРНЯ

Студентська лікарня функціонує з 1922 року.

Студентська лікарня сьогодні є сучасною багатопрофільною лікувально-профілактичною установою, що надає медичну допомогу студентам 24 Державних вищих навчальних закладів III–IV рівня акредитації, денної форми навчання, на 3-х рівнях

Реєстратура: тел. 706-15-14, 725-51-78, studhosp@ukr.net