Як зняти стрес на робочому місці

Стрес, що людина щодня переживає на роботі, вчені й медики називають «чумою XXI століття».

Більша частина населення Землі страждає психічними розладами, викликаними гострим або хронічним психологічним стресом. Негативний вплив стресу на наш організм набуває масштабів епідемії і є однією з головних соціальних проблем сучасного суспільства. Саме стрес виступає основною причиною коронарної недостатності, раку, легеневих захворювань, різного роду травм, самогубств.

Хвороби, пов’язані із психічними розладами або перевтомою, обходяться організаціям у мільярди гривень. Компаніям доводиться компенсувати працівникам лікування, виплачувати гроші за дні, проведені на лікарняному, і зіштовхуватися із проблемою прогулів або плинністю кадрів. За даними опитувань, проведених страховими компаніями, у більшості випадків відсутність працівників на роботі викликана стресами. Майже третина опитаних працівників заявили, що стрес у їхньому житті спричинила робота. В 45 % стреси, пов’язані з роботою, мають дуже високий або надзвичайно високий рівень. Стрес на роботі знизив фізичне та розумове здоров’я 70 % працюючих.

Найчастіші прояви стресу – посилена нервозність, тривожність, підвищення кров’яного тиску, гнів, дратівливість, втома, пригніченість і депресія. Але всі ці недуги можна попередити, якщо заздалегідь про себе подбати.

Дійти до ручки…

Якщо ви почуваєте втому й подразнення, а кількість негативних емоцій накопичується з подвоєною силою, медики рекомендують знімати стрес прямо на робочому місці – на це вам буде потрібно зовсім небагато часу.

Кращий спосіб – дати собі невеликий відпочинок і підкріпитися. Наприклад, можна погризти горішки. Вони багаті поживними речовинами, що беруть участь у виробленні серотонину, вітамінами В та Е, антиоксидантами, які допоможуть вам побороти стрес.

Ефективно знімає напругу масаж мочок вух, де сконцентрована величезна кількість акупунктурних точок. Китайці ще тисячу років тому знали, що вухо – одна з найважливіших акупунктурних систем у тілі людини. Масажуйте обидва вуха одночасно добре розігрітими руками, масаж вух повинен тривати не менше хвилини, а надавлювати на кожну точку рекомендується близько 5 секунд.

Також швидко зняти стрес допоможе чашка чаю. Чорний чай містить речовини, що допомагають організму ефективно протистояти стресовим ситуаціям.

Помітно знизити стрес дозволяє елементарна організація праці. Не полінуйтеся прибратися наприкінці робочого дня на своєму робочому місці. Стіл потрібно звільнити від зайвих паперів, інструментів, приладдя, сміття. Передбачити появу моральної напруги впродовж робочого дня допоможе також планування – найкраще напередодні продумати свій наступний день, відзначити важливі справи й відсортувати те, що може зачекати.

Крім цього, дуже важливо не пропускати обід і перерви. Обідати за робочим місцем не рекомендується, найкраще куди-небудь сходити, змінити обстановку – інакше відпочинок не буде повноцінним.

Фізичні вправи – один із найкращих способів упоратися зі стресом. Не зневажайте заняттями спортом, прогулянками на свіжому повітрі й елементарною розминкою. Якщо робота не йде, усе валиться з рук і здається, що ви от-от зірветеся, знайдіть затишне місце в офісі чи підрозділі, де ви працюєте, й зробіть звичайну зарядку. Елементарні фізичні вправи (махи руками, ногами або кілька присідань) допоможуть вам відволіктися, розім’яти тіло й налаштуватися на роботу.

Фактор стресу

Психологи рекомендують заздалегідь про себе попіклуватися й створити такі умови, за яких вам буде комфортно працювати. Зокрема, варто звернути увагу на фізичні й гігієнічні умови праці, на температуру та якість повітря, рівень освітленості тощо. Якщо ви виконуєте рутинну роботу, то краще уникати будь-якого шуму й вібрацій. Для багатьох важливо, щоб завантаженість протягом робочого дня відповідала особистому біологічному ритму. Тому, якщо вам комфортніше працювати ввечері, то необхідно саме під себе підлаштувати свій робочий графік, а не мучитися кожного ранку від небажання що-небудь робити й з ким-небудь розмовляти.

І не забувайте про перерви в роботі, які допоможуть відволіктися, відновити сили та поспілкуватися з колегами. Дослідження підтверджують той факт, що люди, які працюють у доброзичливій атмосфері, менше піддаються стресовим ситуаціям.

До речі, фактори ризику розрізняються для різних професій. Вважається, що найбільш спокійна робота у бібліотекарів, а найнервовіша – у шахтарів, пілотів авіалайнерів і журналістів. Також більше моральне навантаження випробовують актори, політики, вчителі та лікарі. Якщо у вас творча робота, то запам’ятайте, що за статистикою креативні люди звичайно перепрацьовують. Протягом робочого дня вони перебувають під пресингом керівництва, а потім ще й намагаються працювати вдома.

Творчі люди часто не справляються з обов’язками в робочий час і змушені відповідати на дзвінки й електронні листи у неробочий. Крім цього, люди творчих професій частіше схильні думати про роботу до та після робочого дня.

Запам’ятайте, що робота, наскільки б вона важливою не була, не повинна заміняти родину, спілкування з друзями та відпочинок!

МІСЬКА СТУДЕНТСЬКА ЛІКАРНЯ

Студентська лікарня функціонує з 1922 року.

Студентська лікарня сьогодні є сучасною багатопрофільною лікувально-профілактичною установою, що надає медичну допомогу студентам 24 Державних вищих навчальних закладів III–IV рівня акредитації, денної форми навчання, на 3-х рівнях

Реєстратура: тел. 706-15-14, 725-51-78, studhosp@ukr.net